Kvalitní spánek je základ dne
Zdravé spaní je věčné téma. Nestačí si totiž jen pořídit zdravotní matrace, lamelové rošty, kvalitní polštáře a přikrývky. Velmi důležité je i místo, kam postele v bytě umístíme. Již naši předkové zvali proutkaře, aby zjistili, kde jsou geopatogenní zóny. V neposlední řadě je ale velmi důležité to, čím se přikryjeme.
Ještě než vyrazíme do obchodu, je třeba si rozmyslet pár věcí. Tedy hlavně zda zůstaneme u klasického peří, nebo raději zvolíme některý z umělých materiálů. Také je dobré brát ohled na alergiky, kterých je více než dost. Ne každý výrobek z dutého vlákna je pro ně vhodný. A rozhodně bychom měly vědět, kolik chceme do peřin investovat. Zatímco nejjednodušší deky nás přijdou zhruba na dvě stě korun, za kvalitní péřové zaplatíme i čtyři tisíce korun. První, na co bychom se měly při výběru jak peřin, tak polštářů soustředit, je jejich rozměr.
Za českou klasiku se považuje peřina 200x140 centimetrů. Na ni také máme doma většinu povlečení. U polštářů lze jako standard označit rozměr 90x70 centimetrů. Pokud nemusíme při nákupu nových polštářů a peřin šetřit a chceme, aby nám vydržely léta, je dobré sáhnout po osvědčené klasice - peří. Cena za komplet se pohybuje zhruba od dvou tisíc korun výše. Mnozí ale peří zavrhují, protože mají pocit, že se těžko udržuje a oni potom spí ve špíně. To není pravda. Jak polštáře, tak peřiny lze totiž prát. Samozřejmě je třeba mít patřičně velkou pračku, nejlépe s náplní na osm kilogramů, a také sušičku, neboť peří musí dokonale proschnout. Spousta lidí ale dnes raději dává přednost umělým vláknům. I když většina z nás tvrdí, že máme polštáře a přikrývky z dutých vláken, nemusí to být vždy pravda.
Jako duté vlákno se označuje polyesterové vlákno v podobě kuliček. Právě na kuličkách záleží, jak moc budou přikrývka a hlavně polštář kvalitní. Pokud zvolíme velmi levné výrobky, kuličky se budou k sobě lepit a vytvoří chuchvalce. Po prvním vyprání tam můžeme jít kupovat nové peřiny. Pozor ovšem, když chceme peřiny a polštáře pro alergiky. Prát sice můžeme všechny typy přikrývek, ale spoustu z nich pouze na 40 stupňů. K zničení alergenů jsou však třeba teploty kolem devadesáti stupňů.